רצפת הבית עברה דרך ארוכה בשנים האחרונות; ממרצפות הסומסום הקטנות והישנות, ועד לעולם הריצוף המודרני שכולל מגוון רחב של משטחי ריצוף בכל גודל, צורה וחומר. רצפת ברזל? גם…

חרף העובדה שכולם דורכים עליה כל היום, הרצפה דווקא לא מרגיש נחותה. נהפוך הוא;לריצוף יש היום את אחד התפקידים החשובים והמרכזיים בעיצוב הבית. פעם לא היה הרבה מה לחשוב כי ריצפתם של מרבית הבתים הייתה מכוסה באותן מרצפות “שומשום” משעממת בגודל 10X10 ס”מ. ראיתם בית אחד – ראיתם את כולן. ושום בשורת עיצוב מרתקת לא הגיעה מכיוון הקרקע; הרצפה נחשבה אלמנט נתון והעיצוב פשוט דילג מעליה. עם הזמן, וכמו בכל תחום של חיינו, גדל בהדרגה ההיצע; אנשים חיפשו דברים שונים וייחודיות, מעצבים העזו ונתנו דעתם גם לאזור התחתון של הבית,והקידמה הטכנולוגית סייעה גם היא ליצור מגוון חדש וגדול של אפשרויות. חומרים מוכרים מתחומים אחרים נכנסו וחומרים חדשים שאיש לא חשב עליהם כעל כיסוי אפשרי לרצפה, הפכו באחת למשהו מוסכם ומקובל. פתאום הפכה הרצפה לחלק בלתי נפרד מעיצוב חלל הבית כולו.

הריצוף משנה בבת אחת את מראה הבית ומעניק לו את האופי המבוקש. באמצעות הריצוף אפשר לעשות את ההפרדה בין החללים השונים בבית ואף לחדש את המראה שלהם מקצה לקצה – ללא צורך בשום שינוי אחר. עולם העיצוב הבין את הפוטנציאל הגלום בקרקע והחל להשקיע בו זמן ומחשבה רבים, והתוצאה היא כמעט אינסוף של אפשרויות, גדלים, צורות וחומרים בהם ניתן להשתמש כיום לריצוף הבית.

סוף ריצוף במחשבה תחילה

רגע לפני שבוחרים את הריצוף הבא של הבית שלכם, יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון. ראשית, יש להתחשב בתנאי הסביבה ובמזג האוויר; האם הריצוף יהיה חשוף לחום או לקור קיצוניים? האם הריצוף צריך להתאים לסביבה רטובה כמו בריכה? בנוסף, צריך לחשוב על האנשים שאמורים ללכת על הריצוף – האם מדובר בילדים קטנים או במבוגרים שיש להם צרכים אחרים? האם הריצוף מיועד לשטח ציבורי שעליו ידרכו עשרות אנשים ביום או לשטח פרטי? כל אלו הן שאלות ששואלים הרבה לפני שמגיעים לרזולוציות של צבע וטקסטורה.

תקופת האבן

ריצוף בשיש מעניק למשטח הרצפה מראה עשיר – מלכותי כמעט, אבל יש לתחזק אותו בתכיפות כדי לשמור על המראה שלו ולהיזהר שלא יתלכלך מאחר ומדובר בחומר בעל אחוזי ספיגה גבוהים. בנוסף לכך, השיש, בפרט אחרי מירוק, הוא משטח חלק ביותר כך שאם יש ילדים קטנים שנוהגים לרוץ בסביבה, כדאי אולי לחשוב על ריצוף אחר שיהיה בטיחותי יותר עבורם. הצפחה זולה מהשיש, דורשת הרבה פחות טיפול והשקעה והיא אבן חזקה ועמידה המעניקה מראה טבעי ומתאימה הן לחוץ והן לפנים. גם הפורצלן שהולך וצובר יותר ויותר פופולאריות בארצנו, עושה זאת לא מעט בזכות עמידותו וקלות התחזוקה שלו. אריחי הגרניט-פורצלן תפסו את מקומה של הקרמיקה על הרצפה הודות לעמידותם בפני שחיקה או פגיעות לעומת הקרמיקה העדינה. אבל ההיצע לא נגמר כאן, משטחים על בסיס טבעי כמו דקטון או סיילסטון מציעים עשרות גוונים ושילובי צבעים שיגרמו לבית שלכם להיראות שונה לגמרי.

עידן העץ

ריצוף בעץ מקובל מאוד בארצות קרות בגלל כושר הבידוד הגבוה שלו מחד, והזמינות שלו מאידך. הפרקט הוא עץ שמעניק מראה טבעי ויוקרתי, קל לניקוי ואחזקה והיתרון הגדול שלו הוא בכך שמתקינים אותו על ריצפה קיימת ולכן הוא מהווה פתרון מצוין לשינוי מיידי או התקנה מהירה. הפרקט נחלק לשני סוגים עיקריים – פרקט עץ טבעי ופרקט למינציה; ההבדלים העיקריים בין שני סוגי החומרים הם לא רק בחומר, אלא במראה, בעובי המוצר, בדרגת השחיקה ובאפשרות חידוש המוצר לאחר שנים רבות של שימוש. קיימים סוגים רבים של פרקט למינציה הנבדלים בגוונים, בדרגות השחיקה ובדוגמאות הגימור השונות. גם פרקט מעץ טבעי עשוי מסוגים שונים של עצים כמו אלון, אשור (בוק), מייפל, ליבנה ועוד.הפרקט יוצר תחושה של “חמימות” בחדר, ומתאים לאקלים הישראלי. סוגי העצים הרבים יוצרים מגוון רחב של גוונים המתאים לכל צורת סגנון חיים כגון: עיצוב קלאסי, מינימליסטי, כפרי ועוד.

ברזל? כן, ברזל!

אל הארסנל המוכר של אריחי הריצוף הצטרפו לאחרונה חיפויים חדשניים שמבשרים על קטגוריה נוספת בתחום. הנירוסטה, שעד כה הימצאותה בחלל המטבח ובחדר האמבט באה לידי ביטוי בעיקר בדמות ברזים וכלים סניטריים, מופיעה כעת בדמות אריחים. ההתקנה הפשוטה, המשקל הנמוך, העמידות הגבוהה בפני שחיקה וסדקים – וכמובן המראה הנקי והעכשווי המשתלב עם חומרים שונים בזכות הגוון הניטראלי, הופכים את אריחי הנירוסטה לאטרקטיביים במיוחד בכל חללי הבית ולא רק בחדרים הרטובים, ובכך משווים להם מראה יוקרתי.לצד אריחי הנירוסטה, מופיעים אריחים מתכתיים נוספים על טהרת הברזל; אריחים המגיעים כלוחות מלבניים בגדלים שונים לפי בחירה, אריחים דמוי פרקט שאפקט החלודה משווה להם מראה עץ של ממש. פרקט מברזל בקלות יכול להעניק את המראה החמים שבפרקט לצד סטייל, יוקרה ועמידות של מתכת.

טרנדים בריצוף

על מנת להשיג את תחושת המרחב האהובה על הישראלים, משתמשים כיום באריחים גדולים במיוחד בגדלים של מטר על מטר,ואפילו באריחי 1 X3 מטר שמבטאים את הטרנד החדש של שימוש באריחים מלבניים. ישנה עלייה במגמת הביקוש לצבע הלבן, תוך ויתור על הצד הפרקטי לטובת אמירה עיצובית “נקייה”. המראה השחור נכנס גם הוא חזק לתמונה בשנים האחרונות הרבה הודות לחובבי המראה הדרמטי. בזכותהטכנולוגיה המודרנית ניתן להגיע באריחי גרניט פורצלן שחורים או משטחי דקטון, למראה המדמה שיש ברמת דיוק גבוהה מאוד, כאשר הגוון המקובל הוא בגימור מט ללא ברק.

מול המראה השחור או הלבן ישנו כמובן את הלוק הצבעוני שעליו נותנות חברות רבות את הדעת בזמן האחרון והחלו לייצר סדרות מיוחדות עם צבעוניות עזה, במגוון דוגמאות וסגנונות; ניתן לרצף את חלל הבית עם אריחים צבעוניים ועליזים כחלק מסגנון הטוטאל-לוק, וניתן לשלב מספר אריחים שייתנו את הטון העיצובי לחדר וישוו לו מראה מודרני ושובב. מי שרוצה מראה של עץ אבל התנאים לא מאפשרים זאת, יוכל למצוא אריחי פורצלן דמויי פרקט; מראה מחוספס כשל סיבי העץ, ולחלקם אף מוטבעות “עיניים” – ממש כמו בפרקט. האריחים בגווני עץ ייחודיים מגיעים במידות שונות ובלתי שגרתיות בדיוק כמו הפלנקים בעץ הטבעי .

סוגרים את הטרנדים העכשוויים הם האריחים דמויי הבטון והפסיפס. האריחים דמויי הבטון משווים מראה מינימליסטי ונקי בהשפעת הזן היפני, ואילו הפסיפס חוזר לככב על הרצפה בעיקר בעיצובים נועזים וססגוניים שהופכים את הרצפה לסוג של יצירת אומנות.

יש גם ריצוף ירוק

גם ריצוף הבית לא מצליח לחמוק מהטרנד הירוק האופנתי כל כך; בעזרת שימוש בחומרים ידידותיים לסביבה או ממוחזרים, יוצרים אריחי זכוכית, חלוקי נחל וקרמיקה כשלאחרונה צובר תאוצה גם השימוש בבמבוק. פרקט הבמבוק הוא פרקט תלת שכבתי כאשר שתי השכבות התחתונות עשויות עץ והשכבה העליונה עשויה משכבת במבוק גושניהמגיעה בצבעוניות מגוונת של חומים כהים ובהירים, במראה אותנטי. הבמבוק מעניק מראה חמים וטבעי לחלל, הוא עמיד ואיכותי והשימוש בצמח הבמבוק, הידוע בצמיחתו המהירה, תואם את העקרונות האקולוגיים. ארגון FSC (forest stewardship council) שמטרתו העיקרית היא לנהל את יערות העולם באופן אחראי, מעניק תו תקן בינלאומי למוצרי יער שייצורם לא השחית את הסביבה. מוצרי עץ (פרקטים) הנושאים תו תקן FSC הם פרקטים המיוצרים מעץ שנכרת מיערות המנוהלים בצורה כזו שלא פוגעת במערכת האקולוגית.

הבסיס לעיצוב הבית

הרצפה היא הבסיס לעיצוב הבית (תרתי משמע); בין אם מדובר ברצפת בטון מוחלק, קרמיקה, גרניט, אבן, עץ, דקטון, פלסטיק, במבוק, פסיפס, מוזאיקה, שיש או ברזל – לכל חומר יש את הייחוד שלוואת היתרונות והחסרונות שלו. חשוב לזכור כי שום דבר אינו קבוע אולם הריצוף מלווה בדרך כלל את הבית לאורך זמן, ומה שמשתנה סביבו הם הריהוט, הקירות והתאורה. יחד עם זאת, שום דבר אינו קבוע וגם אם לא רוצים להחליף את הריצוף בבית, תמיד אפשר לצפות את הרצפה בשטיחים או בפרקט ולקבל מראה חדש לחלוטין. עדיין, הריצוף מהווה החלטה חשובה בשלב תכנון הבית והוא זהשישפיע יותר מכל על המראה והאופי שלו. לכן, לפני שאתם עומדים לבנות בית החדש או להחליף את הריצוף הקיים, כדאי לבדוק מה יש לעולם העיצוב להציע כיום בתחום הריצוף.