חדר השינה הוא כבר מזמן לא חדר אלא סוויטה, מערכת דיור שלמה, או אם תרצו – בית בתוך בית. אם אתם עדיין “תקועים” בחדר שינה עם שידות בצדי המיטה וארון קיר – זו כתבה בשבילכם…

הסטטיסטיקה מלמדת כי כשליש ממחזור חיינו עובר בשינה. נכון שבקצוות יש את מכורי העבודה (“וורקוהוליקים”) שמסתפקיםבתנומה של שעות ספורות ביממה מצד אחד, או את ה”ישנוניים” מהצד השני שחייבים להשלים לפחות 14 שעות שינה רצופות בסוף שבוע, אבל כך או כך – רובנו מבלים חלק ניכר מהחיים בחדר השינה.מלבד העובדה שחלק גדול מהיממה אנו מעבירים בו, חדר השינה הוא גם קודש הקודשים של הפרטיות שלנו; שם אנחנו יכולים להסתובב בבגדים הכי נוחים ולא רשמיים שיש לנו – ולעתים גם בלעדיהם. בחדר הזה עוברים עלינו עיקר חיי הזוגיות והאינטימיות, שם אנו חולמים ורוקמים תקוות ומחשבות לעתיד, מוצאים מפלט מכל העולם, ובקיצור – אי של שקט ופרטיות.

אם לחדר השינה ישנה כזו חשיבות בחיינו, מן הראוי להקדיש לו את תשומת הלב הראויה בשעה שבאים לתכנן ולעצב אותו מחדש. בשנים האחרונות ניכר כי עיצוב חדר השינה אכן מקבל את הכבוד הראוי לו, והופך להיות חלק מרכזי בתהליך עיצוב הבית.

Sweet Dreams

פעם חדר השינה היה סטנדרטי, שבלוני וסימטרי בצורה שנראית היום שמרנית עד כדי חולניות; מיטה זוגית, שידה תואמת מכל צד שלה, מנורת לילה על כל אחת מהשידות, ושטיחון למרגלות המיטה בכל צד. על כל שטיחון מסודרים נעלי בית, על אחד הקירות היה ארון בגדים, ואם התמזל מזלה של האישה, נשאר גם קצת מקום לשולחן איפור (“טואלט”) קטן עם ראי. ובקיצור: חדר קטן ומשעמם שנכנסים אליו רק כשהולכים לישון.

את המגמה של הגדלת חדר השינה החלו למעשה בתי המלון; בגלל מגבלות של מקום ומבנה, הוצבה המיטה הזוגית במרכזה של יחידת דיור קטנה, שהכילה גם חדר רחצה, ארון קיר, שולחן עבודה, פינת ישיבה ויציאה למרפסת קטנה. פתאום חדר השינה הפך להיות סוויטה,ומשם הדרך אל אימוץ הרעיון ויישומו בבתים פרטים – הייתה קצרה.

חדר השינה המודרני הוא מקדשם הפרטי של ההורים. זהו המקום אליו הם יכולים להימלטמכל המולת היום, לזכות בשקט ושלווה מהילדים והחברים שהם מארחים, לנוח, לצבור כוחות ולתחזק את הזוגיות. חדר השינה המודרני מכיל כמעט את כל מה שצריך, ולמעשה רק המטבח עדין לא נכנס לשם (מיני בר ושולחן קפה דווקא כן).

חדר השינה החדש הוא גדול, מרווח וא-סימטרי, כזה שיש בו כל מה שבעלי הבית צריכים, ומלבד המיטה הוא כולל גם פינת ישיבה, מסך טלוויזיה, חדר ארונות, שירותים, חדר רחצה ואפילו מכשיר כושר משולב.בסוויטה הזו אפשר לישון כראוי, להתרחץ, להחליף בגדים, לקרוא ספר טוב או לראות סרט בלי שאף אחד מפריע. המקדש הפרטי שלכם, כבר אמרנו?!

איזה סגנון מתאים לכם?

אף שבדרך כלל חדר השינה נתפס כממלכה הבלעדית של האישה, והיא זו שלרוב תהיה שותפה צמודה למעצב שייצור את מראה החדר, עדין ניתן לזהות ולשייך את הבחירה לעיסוקו ואופיו של הגבר בבית. חובבי ההיי-טק והטכנולוגיהיעדיפו את הסוויטה שלהם משוכללת ועמוסה בגאדג’טים;מיטה מתכווננת חשמלית, אסלה המופעלת ללא מגע יד אדם (רחיצה וייבוש), מסך הקרנה גדול, מערכת מולטימדיה עם סאונד היקפי, מנורות מתוחכמות בהפעלה אלחוטית ומנורת לילה לצד המיטה המשמשת כתחנת עגינה לאייפון. על הקיר תמונה אורבאנית גדולה וחדר הרחצה שאינו מופרד מחלל השינה הוא חלק ממתכונת ה-“No walls” .אנשי המקצועות החופשיים יעדיפו את חדר השינה שלהם סולידי, נקי וסימטרי -בדיוק כמו שמעצב העל ג’ורג’יו ארמאני אוהב לעצב. אנשי הרוח לעומת זאת, נותנים דרור לדמיונם ויוצרים את חדר השינה שלהם שייראה כמו חלום (תרתי משמע); אוסף של חפצים וצבעים שלא בהכרח קשורים זה לזה, אך יוצרים מראה הרמוני וססגוני. חדרם של ה”מודרניים” יתאפיין מחומרים מתקדמים דוגמת מתכות, עורות אקזוטיים ובדים משובחים; קווי העיצוביהיו נקיים ומדויקים, והצבעים בהירים– בדיוק כמו שהייתם מצפים. בחדר השינה של חובבי הקלאסיקה תוכלו למצוא כורסת שזלונג נוחה המשמשת מקום מפלט לקריאת ספרים או צפייה בטלוויזיה, נברשת גדולה או שנדלייר לא גדול, תמונה ממוסגרת בכבדות,ואפילו מיטת אפריון גבוהה המקושטת בבדי שיפון ובכריות נוי צבעוניות או באקססוריז נוספים.

בסופו של יום (תרתי משמע), חדר השינה המודרני מהווה מערכת כוללת ומפנקת של מרחב פרטי בו אנו יכולים להרגיש הכי נוח בעולם. המקום שבו אנחנו מבלים כשליש מהחיים שלנו הוא כבר לא רק חדר שבו נמצאת המיטה הזוגית, אלא יחידת דיור כמעט עצמאית שבה אפשר לבלות – ממש כמו בסוויטה של בית מלון. חלומות נעימים…

להמשך קריאה על חדרי שינה